text160
    text176
    text343
    text516
    text486
    Nosenie deti 1691420794

    Kontakt a nosenie detí – skvelý štart do života

    19. 2. 2024

    Rodičia, ktorí plánujú svoje bábätko nosiť, považujú nosenie väčšinou za praktický spôsob starostlivosti o dieťa. Najmä pokiaľ sa jedná o ich prvé dieťa, ešte väčšinou netušia, aké úžasné výhody nosenie ponúka okrem transportu bábätka, voľných rúk a výletov bez komplikácií s kočíkom.

    Nosenie však môže byť ideálnym nástrojom a pomocníkom aj k budovaniu zdravého vzťahu medzi dieťaťom a rodičmi. Ale pozrime sa na to pekne od začiatku, prečo nám nosenie pomáha budovať si vzťah s dieťaťom už od narodenia.

    Materinsky inštinkt, bonding, dojčenie, nosenie.

    Prvé týždne, mesiace až roky po narodení sa človek musí naučiť sám existovať, čo je pre malého zraniteľného novorodenca veľmi náročné. Na rozdiel od toho, čo zažíval v maternici, musí sám dýchať, vysporiadať sa s okolitými vplyvmi ako gravitácia, hluk, priestor a to, čo bude v tomto období pociťovať, bude preňho rozhodujúce. Na to, aby boli potreby dieťaťa naplnené a aby bol zabezpečený jeho zdravý vývin, u matky sa hormonálne a inštinktívne spustí materinský inštinkt.

    Keď príde na svet dieťa, jeho jedinou, základnou a prirodzenou potrebou je kontakt. Kontakt so svojou matkou, otcom, kontakt s niekým, s kým sa bude cítiť bezpečne. Našťastie sa už čoraz viac lekárov, pôrodných asistentiek a predovšetkým rodičov zaujíma o to, ako budú prvé momenty života bábätka vyzerať. Často sú tieto prvé minúty života kľúčové pre ďalší priebeh šestonedelia, dojčenie a celkovú pohodu bábätka.

    Na vytvorenie prvého kontaktu medzi novorodencom a matkou (prípadne otcom) slúži bonding. V ideálnom prípade sa praktizuje hneď na pôrodnej sále alebo inom mieste, kde sa pôrod uskutoční. Bonding je dôležitý pre vytvorenie prvotnej emočnej väzby medzi novorodencom a matkou. Nie, bábätko skutočne po narodení nemusí plakať. Môže byť pokojné, pretože v blízkosti svojej matky nezažíva stres a strach.

    V prípade úspešného bondingu sa zvyšujú šance na bezproblémové dojčenie a celkové pohodlie novorodenca. Práve kontakt, v ideálnom prípade „koža na kožu“, štartuje vyplavovanie hormónov riadiacich laktáciu – prolaktín a oxytocín. Kontakt a dojčenie na požiadanie je najúčinnejší spôsob, ako podporiť tvorbu mlieka a ako sa vyhnúť komplikáciám s dojčením.

    Prístupy ako bonding, dojčenie na požiadanie, nosenie a okamžité reagovanie na potreby dieťaťa, pokiaľ je to samozrejme možné a v záujme rodičov ich praktizovať, zdôrazňujú emocionálny aj fyzický kontakt medzi rodičom a dieťaťom a vedú k vytvoreniu bezpečného a spoľahlivého prostredia pre dieťa. Keď dieťa cíti teplo milovaného rodiča, počuje jeho hlas a cíti jeho dotyk, vtedy sa cíti chránené a milované.

     

    Každé dieťa sa chce nosiť.

    Dieťa sa po narodení musí vysporiadať s množstvom vplyvov a adaptovať sa na podmienky, ktoré sú preň úplne nové. Byť v kontakte a nosiť sa je preň absolútne prirodzené a inštinktívne.

    Ergonomické nosiče a šatky, resp. pomôcky na nosenie detí nám pomáhajú naplniť túto biologickú potrebu kontaktu. Nosiť dieťa celé dni len na rukách je skutočne náročné a bez nosiacich pomôcok určite nepraktizovateľné. Občas musí rodič dlhšie hľadať spôsob, ako pohodlne a zdravo nosiť svoje dieťa, avšak v dnešnej dobe už máme na trhu skutočne veľké množstvo možností a jednou z nich je aj ergonomický nosič.

    Sú však určite aj deti, ktoré nemajú potrebu kontaktu až takú extrémnu a cítia sa spokojne aj keď ležia dlhšie na podložke alebo v pohode spinkajú aj v postieľke. Dôležité je načúvať potrebám svojho dieťaťa a rešpektovať konkrétne to, čo potrebujeVnímať a reagovať na signály, ktoré nám deti dávajú, zahrnúť ich láskou a trpezlivosťou, to je kľúč k vytvoreniu vzájomnej väzby.

    Stále je však väčšina detí, ktoré si vyžadujú kontakt a nosenie je jedným zo spôsobov, ako im túto potrebu naplniť.

    Výhody nosenia a kontaktu si zhrnieme v nasledujúcich bodoch:

    • Upevňuje vzťah: Pravidelný fyzický kontakt prispieva k upevneniu emocionálneho puta medzi rodičom a dieťaťom. To vedie k vytvoreniu bezpečného vzťahu, v ktorom dieťa dôveruje svojim rodičom a vie, že sa na nich môže vždy spoľahnúť.
    • Rozvíja sebadôveru: Dieťa, ktoré cíti podporu a lásku od rodičov, má väčšiu pravdepodobnosť vybudovať si zdravé sebavedomie a sebahodnotenie. Vďaka kontaktu od rodičov má pocit istoty a to mu umožňuje bezpečne skúmať svet okolo seba.
    • Regulácia emócií: Dieťa, ktoré sa cíti milované a chránené vďaka fyzickému kontaktu a noseniu, sa naučí ľahšie a rýchlejšie zvládať, resp. pochopiť, svoje emócie a bude menej stresované.
    • Rozvoj jazykových schopností: Keď rodičia nosia svoje dieťa, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že s ním budú viac komunikovať, čo bude mať pozitívny vplyv na jazykový vývoj a schopnosť porozumenia reči.

    Nosenie dieťaťa v nosiči nie je nutnosť a určite existujú rodičia, ktorí nepoužívajú nosiace pomôcky a napriek tomu praktizujú kontaktnú a vzťahovú výchovu. Avšak pre mnohých rodičov sú neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o dieťa a nedokážu si bez nosiča či šatky predstaviť jediný deň. Určite stojí za to si nosenie minimálne skúsiť.

    Kontakt v ranom detstve môže byť aj vďaka noseniu ideálnym štartom k zdravému vzťahu s dieťaťom v neskoršom batoliacom, školskom aj dospelom veku. To vedie ku vzniku empatického, emočne a psycho-sociálne vyrovnaného človeka. A takých naša planéta skutočne potrebuje 😊

    Ak sa chcete o nosení dozvedieť viac, prípadne sa zaujímate o to, ako si vybrať správny ergonomický nosič, môžete si o nosení prečítať v blogu na stránke Blog | Moyo (moyobaby.com)