Vianočný zhon alebo ako vybrať darčeky a nezblázniť sa?
Výchova
2022-12-21 14:14:13

Vianočný zhon alebo ako vybrať darčeky a nezblázniť sa?

Čas vianoc je magický, ale v poslednej dobe spojený s nákupom darčekov. Ako vybrať ten správny a nezničiť pri tom svoj rozpočet? Spísali sme pár nápadov ako odľahčiť vášmu predvianočnému zhonu.

Vianoce sú sviatkami pokoja a pohody. Často si ich však spájame so zhonom, ktorý sviatkom predchádza. Neustále naháňačky za darčekmi a nákupmi všetkého čo treba a často aj netreba sú tak nejak typickým obrazom sviatkov v posledných rokoch. Reklama na nás vyskakuje z každej strany a mamina, tatino, babka aj dedko nakupujte. Dôležité ale je posúdiť, či to naozaj treba.

Darček by mal hlavne potešiť

Obdarovávanie najbližších by malo spĺňať jednu základnú charakteristiku. Darčeky, ktoré vyberieme by mali zahriať na duši. Či už sú to deti alebo dospelí, vždy chcete vidieť pri pohľade na nich počas rozbaľovania darčeku akési napätie a radosť, ktorá ich zaplaví po jeho otvorení. Reklama síce útočí na naše emócie, ale nepozná našich blízkych tak ako ich poznáme my.

Ako vybrať ten správny darček?

Dospelých často potešia naozaj maličkosti. Je ťažké vyberať veľké dary ľuďom čo si už môžu dovoliť kúpiť čo chcú. Taktiež je to pomerne zbytočné, väčšina ľudí už má naozaj všetko čo potrebuje.

U väčších detí je výber darčeka pomerne jednoduchý, stačí sa ich spýtať a určite vám radi povedia svoje očakávania. A že to potom nebude prekvapenie? Nevadí. Moment kedy si rozbalia ten darček, ktorý naozaj dlho chceli vynahradí neočakávanosť daru.

Nuž a pre najmenších to často býva najkomplikovanejšie. Aj keď by naozaj nemuselo. Detičky sa potešia všetkému. Či už to bude oblečenie alebo hračka bude to niečo nové čo ich zaujme. A čo si budeme klamať malé detičky aj tak najviac zabaví šušťavý obal.

Koľko darčekov je dosť?

Od všadiaľ sa na nás valia obrázky veľkých stromčekov s množstvom darčekov. Je tomu pomerne ťažké odolať. Množstvo ani veľkosť darčekov netvoria Vianoce. Čo je na týchto sviatkoch naozaj krásne je, že sa celý svet spomalí, ľudia sú spolu a myslia viac jeden na druhého. To sú hodnoty, ktoré v dnešnom uponáhľanom svete čoraz viac absentujú, mali by sme si ich počas sviatkov viac pripomínať a byť za ne vďační.

Nech už sa vyberiete akoukoľvek cestou veríme, že vaše sviatky budú krásne a ľudia okolo Vás šťastní.

Konzultácie

Coaching

O nás

Blog