"Kolika postihuje hlavne chlapcov." Veta, ktorú sme počuli asi stokrát, keď sme niekomu povedali, že našu malú trápia. Keďže to viac nahnevá ako pomôže skúsili sme všetky dostupné aj menej dostupné spôsoby, aby sme malej uľavili a aspoň trošku sa vyspali.
Skúsenosti s kolikami má nejedna rodina s bábätkom. Najťažšie sú počas prvých troch mesiacov života. Tráviaci trakt bábätka sa ešte vyvíja a nevie správne pracovať, deťom spôsobuje jedlo značný nepokoj. A keďže v tomto veku ešte nevedia čo sa s nimi deje, hovoria nám o bolestiach plačom.
Bábätko aj mamička by malo počas tohto obdobia fungovať v špeciálnom režime. Mami, ktoré si to môžu dovoliť často trávia s dieťaťom celé dni v posteli a snažia sa uspokojiť každú jeho potrebu.
Dovoliť si to však vždy nie je také jednoduché a mamičky potrebujú aj trošku fungovať. Spísali sme všetko čo sme doma vyskúšali a nejakým spôsobom to zabralo a podarilo sa zmierniť túto nepríjemnú fázu. Absolútne však pomôže iba čas, tak sa treba obrniť pevnými nervami a trpezlivosťou.
Jedlo je základ
Kojace matky, ktorých deti trpia kolikami by mali poriadne zvažovať čo jedia. Áno, sú zástancovia toho, že matky môžu jesť všetko a ich mliečko dieťaťu neuškodí. Toto sme skúsili a na tie noci nikdy nezabudneme. Po tejto skúsenosti sme začali s obmedzovaním.
V prvom rade sme vyradili všetky strukoviny. Pokračovali sme všetkým jedlom, ktoré môže nafukovať - ovocie, v podstate akékoľvek okrem banánov bolo nevhodné, koreniny (určite vynechajte kari, koreninové zmesi, chili, atď.) my sme ostali len pri soli a kmíne :) Mäso tiež nerobilo úplnú dobrotu, ale to zrovna neprekážalo, keďže ho jem len sporadicky.
Ešte raz strava
Keďže sa môže zdať, že som úplne prestala jesť, tak doplním to, s čím problém nebol. V zásade som jedla len ryžu, zemiaky, batáty, mrkvu, zeler, cuketu a tuniaka v rôznych kombináciách :D Pomáhala aj vetry uvoľňujúca strava. Neviem si vynachváliť kmínovu polievku a feniklový čaj. Bábätku sa po nich uľavovalo a mne tiež :)
Masírovanie bruška a cvičenie
Čo nám veľmi pomohlo bolo masírovanie bruška. Na internete nájdete množstvo návodov ako na to. Pre rečovo zdatných to je samozrejme jednoduchšie. Naša najobľúbenejšia bola tzv. "I Love U" masáž. Pri masáži sme používali krém pupík. Okrem masáži sa nám osvedčilo aj cvičenie s nožičkami - pomalé priťahovanie k brušku pripadne ´bicyklovanie ´.
Čo ponúkajú lekárne
V zásade sme vyskúšali len dvoje kvapky. Oboje zaberali len nepravidelne, občas viac inokedy menej. Používali sme aj probiotiká na správnu funkciu čriev. Tu sa názory opäť rozchádzajú, materské mlieko by predsa malo obsahovať všetky probiotické látky. Ale čo ak bábätku práve to mlieko škodí?
Existujú aj rektálne rúrky, niektorí rodičia používajú teplomer, na uvoľnenie vetrov. Tu veľmi opatrne, cela procedúra pôsobí veľmi zvláštne a napríklad nám vôbec nepomohla. Keď sa už odhodláte, využite radšej tie rúrky, teplomer je predsa len na iné veci.
Nosenie na rukách a nahriaty vankúšik
Správna poloha pri nosení bábätku pomohla asi najviac. Takzvaná poloha na tigríka, bábätko je opreté chrbtom o vaše brucho a leží na boku. Táto poloha spolu s hrejivými vankúšikmi (kúpite v drogériách, sú buď s hroznovými alebo čerešňovými kôstkami) pomáhala najviac a nedali by sme na ňu dopustiť, aj keď sme nosením strávili dlhé hodiny, dni a noci.
Umelé mlieko
Toto je naozaj posledná možnosť. Nič nenahradí materské mlieko, ale keď dieťaťu viac škodí ako pomáha a overíte si, že umelé mlieko bábätku zabezpečí úľavu, idete po istote. Doma sme trochu otáľali, chceli sme s kojením vydržať čo najdlhšie, ale po štyroch mesiacoch to už inak nešlo.
Chceli sme dopriať bábätku krajšie dni a áno, trochu sebecky aj noci. Výber správneho mlieka vie byť trošku veda. Niekedy treba skúsiť viac značiek a variant, ale tu odporúčame poradiť sa s lekárom/lekárnikom :) Vhodné je doplniť mliečko aj anti-kolikovými fľaškami. NÁJDETE ICH AJ U NÁS.
A ešte alternatívna voľba
Rozhodnutie siahnuť po alternatívnom spôsobe možno občas chce aj dávku pochopenia doma. Homeopatiká sú síce v poslednej dobe dosť kontroverznou témou, v každom prípade nám zafungovali. Ústup bolestí bol zjavný celkom rýchlo a nepokoj našej malej zmiernili tiež. Nejdem nikoho presviedčať a hádať sa, či zaberajú alebo nie. Pre mňa je dôležité, že priniesli úľavu J
Na záver už len doplním najdôležitejšiu informáciu - dieťa vám to nerobí naschvál. Neplače preto, že vás chce naštvať, ale preto, že ho niečo bolí. Treba sa len obrniť veľkou dávkou trpezlivosti a lásky a dúfať že to prejde čo najskôr. U nás sa ešte nejaké bolesti vyskytli aj v piatom mesiaci, ale boli skôr sporadické.
Držíme palce!
Pridajte komentár Zrušiť odpoveď